Dnia 8 czerwca 2013 roku miało miejsce uroczyste otwarcie Gdynia InfoBox Obserwatorium Zmian. W uroczystości wzięli udział przedstawiciele władz Miasta z Prezydentem Wojciechem Szczurkiem na czele. Wśród zaproszonych gości znaleźli się reprezentanci największych gdyńskich przedsiębiorstw, którzy złożyli elektroniczne podpisy pod „Listem intencyjnym dotyczącym współpracy na rzecz promocji inwestycji realizowanych i planowanych w Gdyni”.
Nad placem położonym u zbiegu ulicy Świętojańskiej z ulicą 10 Lutego, zwyczajowo nazywanym Skwerem Żeromskiego, góruje obecnie nowoczesny, atrakcyjny architektonicznie 3-kondygnacyjny budynek o powierzchni ponad 700 m. kw., złożony z 65 przeszklonych kontenerów i 22-metrowa wieża widokowa, które nawiązują stylistyką do funkcji istotnych w życiu Gdyni jako miasta portowego. Znajduje się tutaj centrum informacji o miastotwórczych inwestycjach, mające na celu promowanie wizerunku Gdyni jako dynamicznego Miasta stawiającego na rozwój. Ponadto - centrum informacji o wydarzeniach kulturalnych, kawiarnia i restauracja z tarasem, salonik prasowy, zielony skwer z miejscami do wypoczynku, punkt widokowy z przeszklonej wieży o wysokości 22 m, na którą można się dostać panoramiczną windą.
A jeszcze niedawno to miejsce wyglądało inaczej. Zmieniło się. I dobrze!
Podstawowym celem istnienia InfoBox-u jest prezentowanie w atrakcyjny sposób – na makiecie Miasta o powierzchni około 30 m. kw. – obiektów istniejących, inwestycji realizowanych obecnie i planowanych w najbliższych latach. Mamy więc do czynienia z unikalnym w polskich warunkach centrum informacyjno-ekspozycyjnym o przeszłości, teraźniejszości i przyszłości Miasta. Usytuowane w sąsiedztwie makiety ekrany dotykowe pozwalają uzyskać informacje na temat realizowanych i planowanych obiektów i obejrzeć ich wizualizacje.
Ekspozycja, sama w sobie atrakcyjna, ma wsparcie w postaci infomatu i saloniku prasowego ze stoiskiem oferującym pamiątki gdyńskie. Centrum Kultury natomiast umożliwia odwiedzającym zapoznanie się z całoroczną ofertą kulturalną Miasta i zakupienie biletów na różnorodne imprezy kulturalne. Te części obiektu są więc istotnym uzupełnieniem dla jego funkcji informacyjnej. Coś dla siebie znajdują tu także najmłodsi odwiedzający, dla których niewątpliwą atrakcją jest Juniorbox. Sala konferencyjna zachęca do organizacji spotkań, wydarzeń kulturalnych, konferencji w bardzo dogodnym ze względu na położenie miejscu.
Goście InfoBox-u znajdą tu także miejsce na odpoczynek i posiłek w dwukondygnacyjnym barze, skąd będą mogli udać się na wieżę widokową, na szczyt której dostaną się schodami lub przeszkloną windą, by podziwiać panoramę miasta i obserwować promowane w sali ekspozycyjnej inwestycje. Autobusy komunikacji miejskiej przywożące zwiedzających zatrzymają się przy nowej – też zaprojektowanej i wykonanej w konwencji kontenerowej - wiacie przystankowej.
InfoBox to niewątpliwie kolejna atrakcja turystyczna Miasta. Przybyło jeszcze jedno - dzięki wyżej wymienionym walorom - niebanalne i wyjątkowo atrakcyjne miejsce spotkań. Zaniedbana dotąd, położona w ścisłym centrum część Miasta zyskała unikalny obiekt, zaprojektowaną specjalnie z myślą o tym miejscu zieleń i małą architekturę. Cały teren - zarówno budynki, wieża, jak i zieleń – oświetla efektowna iluminacja świetlna.
Usytuowanie w ogólnie dostępnym, atrakcyjnym miejscu punktu informacyjno-ekspozycyjnego o takiej randze, który jednoznacznie pokazuje Gdynię jako nowoczesne, myślące o dynamicznym rozwoju Miasto, jest wyraźnym sygnałem dla ludzi biznesu, że tu warto lokować swoje przedsięwzięcia. Dla mieszkańców zaś potwierdzeniem, że dobrze wybrali miejsce, gdzie żyją i pracują. Pozytywne oddziaływanie Obserwatorium sięgać będzie poza granice Miasta. Regiony geograficzne czy gospodarcze bowiem są silne siłą swoich miast, zwłaszcza tych największych. Będzie więc region pomorski tym silniejszy im silniejsza będzie także Gdynia. I o tym, jak Miasto chce zwiększać swoją siłę, „opowiada” InfoBox.
Walory obiektu i terenu wokół niego zostały zauważone nie tylko przez obywateli Miasta i turystów. InfoBox otrzymał szereg nagród w prestiżowych konkursach oceniających inwestycje pod różnym kątem.
1. Wyróżnienie „Bursztynowy Kompas” w konkursie „Najlepsza promocja turystyki województwa pomorskiego 2013” w kategorii „Inwestycja turystyczna – nauka i kultura” 2. Nagroda Marszałka Województwa Pomorskiego w kategorii „Innowacja w turystyce” w ramach obchodów światowego „Dnia Turystyki” pod hasłem „Turystyka i Woda - ochrona naszej wspólnej przyszłości”. 3. Nagroda II stopnia w konkursie „Budowa Roku 2013” Polskiego Związku Inżynierów i Techników Budownictwa, Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju oraz Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego. 4. I miejsce w konkursie Marszałka Województwa Pomorskiego – „Najlepsza przestrzeń publiczna województwa pomorskiego”. 5. II miejsce w IV Plebiscycie Nagród Niezależnych „Skrzydła Trójmiasta” w kategorii „Nowa Przestrzeń Trójmiasta”. |
Budowa Gdynia InfoBox |